Informacje
5 czerwca 2024

Pielgrzymka Strażaków Szlakiem Papieskim

W dniu 2 czerwca 2024 r. odbyła się XX Pielgrzymka Strażaków i XIV Pielgrzymka Motocyklowa Szlakiem Papieskim z Zakopanego do Ludźmierza. Strażacy z OSP Lewniowa już po raz 14 pielgrzymowali tym szlakiem. Zapoczątkowane w 2011 r. pielgrzymowanie druhen i druhów z OSP Lewniowa do Ludźmierza wpisało się już w ich coroczny kalendarz.

Strażacy na pielgrzymkę zabierają ze sobą nie tylko sztandar, ale także swoje złote hełmy, które wyróżniają się na tle pozostałych pocztów sztandarowych.

Pielgrzymka strażacka Zakopane – Ludźmierz to coroczne wydarzenie, które gromadzi przybyłych z wielu zakątków Małopolskich i innych miejsc południowej Polski strażaków i motocyklistów. 

Uczestnicy pielgrzymki zebrali się przy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, skąd o godz. 10.30 wyruszyli wozami strażackimi i motocyklami, aby dojechać do Sanktuarium Matki Bożej Gaździny Podhala w Ludźmierzu, gdzie o godz. 13.30 przy ołtarzu polowym odprawiona została Msza Święta z okazji Dnia Strażaka.

Trasa pielgrzymki wiodła Szlakiem Papieskim z Zakopanego, przez Gubałówkę, Ząb, Bańską Niżną, Maruszynę aż do Ludźmierza. Właśnie tą trasą przejechał Ojciec Święty Jan Paweł II w dniu 7 czerwca 1997 r. podczas swojej wizyty na Podhalu. Tak, jak wtedy witano Papieża, tak i teraz na całym Szlaku Papieskim strażaków pielgrzymów pozdrawiało wielu mieszkańców i turystów. 

Ostatnim punktem na pielgrzymkowym szlaku była modlitwa przy figurze św. Jana Pawła II w ogrodzie różańcowym. Delegacja władz lokalnych i strażaków złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze pamięci.

W uroczystościach udział wzięło ponad 40 pocztów sztandarowych, około 200 motocykli oraz ponad 100 wozów strażackich.

OSP Lewniowa

Galeria zdjęć

Wozy OSP
Przedstawiciele OSP z sztandarami
Przedstawiciele OSP z sztandarami
Przedstawiciele OSP z sztandarami
Przedstawiciele OSP z sztandarami
Przedstawiciele OSP z sztandarami
Przedstawiciele OSP z sztandarami