Trasy spacerowe i widokowe

Dzięki ciekawemu ukształtowaniu terenu Gmina Gnojnik stanowi raj dla spacerowiczów, a także fotografów. W niemalże każdej z gminnych wiosek znajdziemy urokliwe trasy spacerowe wijące się wśród pagórków, pól i zagajników.

Spacerując wzdłuż Biesiadek warto zatrzymać się na dłużej w ich zachodniej części (przysiółek Lipka), skąd podziwiać można wspaniałe widoki – z jednej strony Las Okocimski, a z drugiej, w bliższej perspektywie teren gminy, zaś w tle panoramę Beskidu Wyspowego, a w pogodne dni również Tatry.

Lewniowa, podobnie jak Biesiadki, położona jest na wierzchowinie, dzięki czemu stanowi dogodny punkt obserwacyjny. Z różnych części wsi podziwiać możemy widok na okoliczne miejscowości, między innymi Gosprzydową i Żerków.

W Gnojniku natomiast znajduje się sześciohektarowy park podworski, w którym można podziwiać kilkusetletnie dęby, lipy, jesiony i czarne sosny (kilka z nich uznano za pomniki przyrody). Ogromną przyjemność sprawi każdemu spacer romantyczną aleją lipowo-jesionową, zaś na polanie w głębi lasku przytulić się możemy do dębu-samotnika.

Raj dla spacerowiczów stanowi także Gosprzydowa. Wieś pełna jest bowiem urokliwych przysiółków, do których prowadzą wyasfaltowane drogi. Zachęcamy, by każdy sam odkrył ich niepowtarzalne piękno. Spacer po gosprzydowskich drogach i dróżkach czasami przypomina górską wędrówkę – teren bowiem raz pnie się ostro w górę, by potem opaść lekko ku kolejnej dolinie.

Podobne atrakcje czekają na turystów w Żerkowie. Przez wieś przebiega wijąca się pomiędzy wzniesieniami, dolinami i kępami drzew wstęga drogi, która przyciąga rowerzystów i spacerowiczów. Z górnej części Żerkowa, położonej przy drogach do Łoniowej i Złotej, podziwiać można panoramę Pogórza Wiśnickiego i Beskidu Wyspowego.

Uszew natomiast zaprasza amatorów spacerów i grzybobrania. Warto odbyć spacer od kościoła w stronę cmentarza i dalej ku widocznej z oddali ściany Lasu Grabaliny. Gdy skończy się asfaltowa droga wybór dalszej trasy zależy już tylko do naszych upodobań. Koło cmentarza skręcić możemy również w rzadko uczęszczaną drogę ku znajdującym się na pagórku polom uprawnym (skąd podziwiać możemy dolinę Uszwicy), a dalej ku Księżemu Lasowi.

O pięknie Zawady Uszewskiej stanowią wznoszące się za zabudowaniami połacie pól uprawnych, po pokonaniu których dojdziemy do rozsianych między pagórkami leśnych zagajników. Leśnym traktem (przebiegającym równolegle do drogi gminnej prowadzącej na południowy wschód) dojść możemy aż do Biesiadek. Po drodze warto zatrzymać się i chwilę zadumać przy metalowym krzyżu, upamiętniającym dawny cmentarz choleryczny.
Z pagórków okalających Zawadę Uszewską od zachodu rozciąga się panorama całej doliny Uszwicy – poczynając od Gnojnika, poprzez Zawadę Uszewską, a na Uszwi kończąc.