Informacje
5 lipca 2024

Aktualności Program „Czyste Powietrze”

Urząd Gminy Gnojnik informuje, iż w ramach ostatniej aktualizacji Programu „Czyste Powietrze”, wprowadzono następujące zmiany:

  1. Wprowadzenie obligatoryjnego audytu energetycznego przy zakupie i montażu pomp ciepła kwalifikowanych w ramach Programu – oznacza to, iż w przypadku wymiany pieca na pompę ciepła, należy obowiązkowo wykonać audyt energetyczny budynku. Audyt energetyczny pozwoli dobrać urządzenie o odpowiedniej mocy i wskaże, czy montaż pompy ciepła jest zasadny i opłacalny w danym budynku. Taki audyt jest również kosztem kwalifikowanym w ramach programu.
  2. Uwzględnienie możliwości przedłożenia certyfikatów nadania znaków jakości HP Keymark, EHPA Q lub Eurovent w celu czasowego wpisania pomp ciepła na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) – nie dłużej niż do dnia 31.12.2024 r.

Szczegółowe informacje dostępne są m.in. na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie

Gminny punkt konsultacyjno-informacyjny

W ramach rządowego Programu „Czyste Powietrze” właściciele budynków mieszkalnych mogą otrzymać dofinansowanie m.in.: do wymiany pieca, instalacji C.O., ocieplenia budynku, wymiany okien i drzwi, czy montażu paneli fotowoltaicznych. Osoby zainteresowane uzyskaniem informacji o Programie oraz dofinansowaniu możliwym do pozyskania – nawet do 136 200 zł – zapraszamy osobiście do gminnego punktu konsultacyjno-informacyjnego znajdującego się w Urzędzie Gminy, pok. 26, a także zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod nr telefonu 146869600 wew. 26.

Spotkanie informacyjne

Urząd Gminy Gnojnik zaprasza również w najbliższy poniedziałek, tj. 8 lipca 2024 r. o godz. 16:00, na spotkanie informacyjne w Domu Strażaka w Gnojniku. W trakcie spotkania będzie można dowiedzieć się więcej o Programie „Czyste Powietrze” i dostępnych formach dofinansowania. Warto zauważyć, iż Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, od początku realizacji Programu „Czyste Powietrze” wypłacił mieszkańcom Gminy Gnojnik już ponad 2,3 mln zł dotacji.