Informacje
19 marca 2024

Od kwietnia zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Wprowadzenie obowiązku wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM), a także możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku – to zmiany w „Czystym Powietrzu”, które zaczną obowiązywać od kwietnia 2024 r.

W ramach rządowego Programu „Czyste Powietrze” można pozyskać dofinansowanie nawet do 136 200 zł na przedsięwzięcia polegające m.in. na wymianie starego pieca na nowoczesne źródło ciepła, instalację CO i CWU, ocieplenie budynku, wymianę okien i drzwi czy panele fotowoltaiczne.

Zgodnie z zapowiedziami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) z początku tego roku, parametry pomp ciepła, które będą kwalifikowały się do programu „Czyste Powietrze” mają być potwierdzane badaniami wykonanymi w akredytowanym laboratorium. Przewiduje się okres przejściowy, który zakończy się w czerwcu br. To jeden ze sposobów uchronienia beneficjentów przed zakupem i montażem urządzeń, które nie spełniają parametrów deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej.

Podobne rozwiązanie dotyczy kotłów zgazowującego drewno oraz kotłów na pellet drzewny, przy czym tutaj nie planuje się zmiany wymogów w programie „Czyste Powietrze”, a jedynie obowiązkowy wybór tych urządzeń  z listy ZUM.

Dodatkowe wymogi dotyczące listy ZUM poddane zostały konsultacjom z przedstawicielami branży producentów i dystrybutorów pomp ciepła oraz stroną społeczną.

Kolejną ważną zmianą w programie „Czyste Powietrze” będzie ograniczenie możliwości dofinansowania w części 3) programu. Beneficjent, który raz skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania (część 3) programu), będzie mógł wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach części 1) programu (podstawowy poziom dofinansowania).

Ważne terminy dla beneficjentów programu „Czyste Powietrze”:

  • Wejście w życie programu ze zmianami: 22 kwietnia 2024 r.
  • Zakończenie okresu przejściowego: 13 czerwca 2024 r.

Lista ZUM (zielonych urządzeń i materiałów)

Od początku realizacji Programu „Czyste Powietrze”, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, wypłacił mieszkańcom samej tylko Gminy Gnojnik już ponad 2 miliony złotych dofinansowania.

Tym bardziej zachęcamy do skorzystania z dotacji, mając na względzie chociażby określone w uchwale antysmogowej przez Sejmik Województwa Małopolskiego, obowiązkowe terminy wymiany pieców poniżej 3 klasy, przypadające na koniec kwietnia 2024 r.

Więcej informacji o Programie oraz pomoc w składaniu wniosków można uzyskać w Urzędzie Gminy w Gnojniku, tel. 14 68 69 600, pok. 26

Źródło: https://www.gov.pl/web/nfosigw/od-kwietnia-zmiany-w-programie-czyste-powietrze