Menu główne
Aktualności RSS

Aktualności

 • Wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości

  Sunday, 10 November 2019r. Informacje

  Dla OSP Uszew

  Wójt Gminy Gnojnik  Sławomir Paterek odebrał od Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro dotację  pochodzącą ze środków z Funduszu Sprawiedliwości.
  Dotacja wynosi 59 000,00  zł., wsparcie zostanie przeznaczone na zakup sprzętu ratującego życie ofiar przestępstw, zwłaszcza wypadków drogowych. Za dotację zostanie  zakupiony sprzęt dla Ochotniczej  Straży Pożarnej w Uszwi tj. quad ratowniczy wraz z przyczepą.
  Gmin Gnojnik do zadania ze środków własnych dokłada kwotę w wysokości 1 000,00 zł. Quad z przyczepką   jest niezbędny dla OSP, do bezpiecznego i skutecznego prowadzenia działań ratowniczych w czasie powodzi, akcji poszukiwawczych i innych prowadzonych przez strażaków, gdzie potrzebne jest szybkie dotarcie do poszkodowanych, w miejsca gdzie niejednokrotnie  nie ma możliwości dotarcia żadnym innym sprzętem. Dzięki tzw. „wszędołazowi”,  straż   bez utrudnień dotrze do terenów  zalewowych  podczas powodzi. Szybki dowóz worków z piaskiem pozwoli na wczesne zabezpieczenie dobytku. W stosunku do osób narażonych na skutki przestępstw i zdarzeń losowych powyższy zakup skróci czas niesienia pomocy i dotarcia na miejsce zdarzenia.

  „Rozszerzenie formuły działania Funduszu Sprawiedliwości umożliwiło udzielanie wsparcia dla służb ratujących życie i zdrowie pokrzywdzonych. Chodzi zwłaszcza o jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, których członkowie w przypadku ponad połowy wypadków drogowych jako pierwsi udzielają pomocy poszkodowanym. Co roku w Polsce około 200 tys. osób pada ofiarą przestępstw. Znaczna część z nich to kobiety i dzieci. Państwo ma obowiązek niesienia im pomocy. Obowiązek ten realizuje właśnie Fundusz Sprawiedliwości, którym dysponuje Minister Sprawiedliwości. Do Funduszu trafiają pieniądze zasądzone od sprawców przestępstw. Fundusz te pieniądze przekazuje na mądre i dobre cele. „
  (źródło: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/wsparcie-z-funduszu-sprawiedliwosci-dla-malopolskich-jednostek-osp-i-szpitala-w-tarnowie)

Galeria