Menu główne
Aktualności RSS

Aktualności

 • Strażacy z OSP Zawada Uszewska doczekali się nowszego wozu strażackiego!

  Wednesday, 27 November 2019r. Informacje

  24 listopada 2019r. - ta data na długo zapadnie w pamięć wszystkich strażaków OSP Zawada Uszewska, którzy tego popołudnia tłumnie przybyli, aby powitać nowy nabytek.

  Mowa tutaj o samochodzie bojowym marki MAN, który został przywitany przez ponad 30 strażaków przy świetle rac i dźwięku syreny  i od tej pory będzie służył strażakom w niesieniu pomocy innym ludziom znajdującym się w potrzebie.
      Starania, aby nabyć nowszy samochód dla jednostki rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku, gdyż Mercedes z 1975 roku, będący obecnie na wyposażeniu jednostki jest mocno wysłużony. Dotychczasowy samochód został zastąpiony nowszym, bardziej zaawansowanym technicznie wozem marki MAN 14.220, który z pewnością będzie odpowiedni na miarę XXI wieku. Nie jest to samochód nowy, jednakże warto dodać, że zakupiony MAN został wyprodukowany w 2006 roku, a więc jest o 31 lat młodszy od dotychczasowego auta jakim dysponowali strażacy z OSP Zawada Uszewska. Ponadto całość zabudowy jest nowa, pochodzi z 2019r. Samochód posiada napęd 4x4, hak holowniczy, wciągarkę o udźwigu min. 7500kg, pneumatyczny maszt oświetleniowy, zbiornik na wodę 2500l oraz zbiornik na środek pianotwórczy 300l. Pojazd posiada także sześciobiegową skrzynię biegów, tylne koła bliźniacze, sygnały pneumatyczne czy lampy robocze LED  oświetlające miejsce pracy ratowników. To tylko niektóre elementy wyposażenia, których brakowało w poprzednim aucie, a które bardzo ułatwią i przyspieszą pracę strażaków. Koszt zakupu wozu strażackiego to 279 997 zł.

      OSP Zawada Uszewska pragnie podziękować sponsorom, dzięki którym udało się zakupić samochód bojowy. A są to: Wójt Gminy Gnojnik oraz sołectwo wsi Zawada Uszewska, właściciel stacji LOTOS w Gnojniku i Centrum Motoryzacji Czyżycki – pan Piotr Czyżycki, WFOŚiGW w Krakowie udzielający dotacji w ramach programu „Bezpieczny Strażak”, a także PZU w ramach programu „Pomoc to moc”.
      Szczególne podziękowania należą się także Pani poseł Józefie Szczurek-Żelazko za wsparcie, mnóstwo ciepłych słów, które motywowały nas do działania i za taką zwykłą ludzką życzliwość.
      Serdecznie wszystkim dziękujemy i pragniemy zapewnić, że nowy nabytek będzie dobrze służył społeczności całej gminy Gnojnik.

Galeria