Menu główne
Aktualności RSS

Aktualności

 • Emocje przy szachownicach

  Monday, 24 October 2016r. Sport

  W Gosprzydowej znów królowały szachy, tym razem za sprawą gminnego turnieju szkół podstawowych w szachach drużynowych. Zacięte pojedynki, ogromne emocje oraz rozstrzygnięcia w ostatnich partiach – tak najkrócej można opisać turniej.

  Turniej, od wielu lat rozgrywany w Gosprzydowej, tym razem - zgodnie z wytycznymi Małopolskiego Związku Sportowego - prowadzony był w systemie drużynowym. Na zawody stawiły się mieszane reprezentacje czterech szkół podstawowych:

  PSP Biesiadki w składzie: Adam Hebda, Anna Sacha, Sylwia Kozdrój, Julia Machał;

  PSP Gnojnik w składzie: Tomasz Zapiór, Mateusz Gazda, Maksymilan Święch, Antonina Florczyk;

  PSP Gosprzydowa w składzie: Adrian Wąs, Emilia Dubiel, Gabriela Kozdrój, Martyna Mróz;

  PSP Uszew w składzie: Konrad Hosaniak, Jan Kowalczyk, Jakub Biel, Klaudia Młyńska.

  Opiekę sędziowską nad turniejem sprawował Dyrektor Tadeusz Kowalczyk, który z radością po raz kolejny powitał w Gosprzydowej miłośników królewskiej gry. Pojedynki międzyszkolne prowadzono równocześnie na dwóch zestawach szachownic. A oto jak przedstawiał się przebieg rywalizacji:

  1. w pojedynku PSP Biesiadki i PSP Uszew odnotowano dwa zwycięstwa Biesiadek, jedno Uszwi oraz remis, co oznacza, że mecz wygrała pierwsza drużyna. Na drugim zestawie szachownic potyczka Gosprzydowej z Gnojnikiem zakończyła się bezapelacyjnym zwycięstwem Gospodarzy stosunkiem wygranych 4:0;

  2. w kolejnym pojedynku Gnojnik pokonał Biesiadki stosunkiem zwycięstw 3:1. Równocześnie, pulę indywidualnych wygranych zgarnęła Uszew, pokonując Gosprzydową 4:0.

  O ostatecznym układzie zespołów decydowała ostatnia kolejka pojedynków, w których mierzyły się ze sobą PSP Gnojnik i PSP Uszew oraz PSP Biesiadki i PSP Gosprzydowa. Szybciej swoje pojedynki rozstrzygnęła druga grupa drużyn, a mecz zakończył się remisem (stosunek wygranych indywidualnych 2:2). Decydujące starcia miały więc miejsce na szachownicach zajmowanych przez zawodników z Gnojnika i Uszwi. Pojedynek zakończył się zwycięstwem Uszwi, o czym przesądził remis w ostatnim pojedynku (Uszew – 2 wygrane i remis, Gnojnik – 1 wygrana i remis).

  Tym samym, z liczbą punktów meczowych 4 na pierwszym miejscu uplasowała się Uszew. Druga pozycja przypadła szkole z Gosprzydowej, a trzecia PSP Biesiadki. Obydwie szkoły zdobyły 3 punkty meczowe, jednak biorąc pod uwagę liczbę zdobytych punktów indywidualnych, wyżej w klasyfikacji końcowej znaleźli się Gospodarze (6:5,5). Czwarta pozycja przypadła PSP Gnojnik (2 punkty meczowe).

  Na wyróżnienie zasługują zawodnicy, którzy wygrali wszystkie swoje pojedynki, to jest: Anna Sacha i Konrad Hosaniak.

  Gminę Gnojnik na zawodach powiatowych reprezentować będą szkoły z Uszwi i Gosprzydowej. Życzymy powodzenia!

  Organizator zawodów: Publiczna Szkoła Podstawowa w Gosprzydowej i Urząd Gminy w Gnojniku.

Galeria