Menu główne
Aktualności RSS

Aktualności

 • Poszukiwane dobre praktyki oferty turystycznej na polskiej wsi – rusza konkurs „Na wsi najlepiej”

  Saturday, 7 September 2019r. Informacje

  Rozpoczyna się konkurs Polskiej Organizacji Turystycznej, który ma wyłonić dwanaście najlepszych atrakcji turystyki wiejskiej w Polsce.

  Polska Organizacja Turystyczna rozpoczyna drugą edycję konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”, którego celem jest wyłonienie najciekawszych miejsc i atrakcji związanych z turystyką wiejską. Wszystko, by promować dobre praktyki, wymieniać się doświadczeniami i wspierać lokalnych przedsiębiorców oraz społeczności. Celem działań POT jest zwiększenie zainteresowania taką formą turystyki i gospodarcze aktywizowanie obszarów wiejskich, bazując na ich potencjale.
  — Polska wieś to wyjątkowe połączenie: tradycji, zróżnicowanej przyrody, smacznej kuchni, natury, spokoju i życzliwych ludzi. Staje się modnym kierunkiem podróży, a terminy w najlepszych gospodarstwach agroturystycznych, będących laureatami poprzedniej edycji, zarezerwowane są nawet rok wcześniej. Baza noclegowa i gastronomiczna wraz z ofertą uzupełniającą stale się rozwijają, ścigając światowe trendy — mówi prezes POT Robert Andrzejczyk.
  Polska Organizacja Turystyczna zaprasza do konkursu właścicieli obiektów turystycznych, podmioty prowadzące działalność turystyczną na wsi, a także regionalne organizacje turystyczne, lokalne organizacje turystyczne, instytucje administracji samorządowej czy lokalne grupy działania. Kandydatury można zgłaszać na stronie nawsinajlepiej.polska.travel w następujących kategoriach:
  •    Wypoczynek u rolnika
  •    Wypoczynek na wsi
  •    Oferta uzupełniająca wypoczynek na wsi
  •    Tradycyjna kuchnia polskiej wsi
  Zgłoszenia będą przyjmowane do 20 lipca. Następnie prace rozpocznie kapituła konkursu, która wybierze po 3 laureatów w każdej kategorii. Zwycięskie obiekty staną się bohaterami filmów, publikacji i reportaży, a dodatkowo odwiedzą je w trakcie wizyt studyjnych blogerzy, którzy zapewnią dodatkową promocję w mediach społecznościowych oraz blogosferze.
  W skład kapituły wejdą eksperci z dziedziny turystyki, kreowania i promocji produktów turystycznych, komunikacji społecznej i marketingowej. Nie zabraknie w niej także przedstawicieli, mediów oraz izb branżowych. Finałowa konferencja połączona z wręczeniem nagród odbędzie się 9 sierpnia w Warszawie.
  Laureatami ubiegłorocznej edycji konkursu byli:
  Kategoria – Wypoczynek u rolnika:
  1. miejsce – Gospodarstwo Agroturystyczne „Ziołowy Dzbanek” – www.ziolowydzbanek.pl
  2. miejsce – Gospodarstwo Agroturystyczna Ola – www.ola.agrowczasy.afr.pl
  3. miejsce – Pod Srebrną Górą – www.srebrna-gora.pl
  Kategoria – Wypoczynek na wsi:
  1. miejsce – Agroturystyka Malowane Wierchy – www.malowanewierchy.pl
  2. miejsce – Agroturystyka Polesie – www.polesie.info
  3. miejsce – Villa Greta – www.villagreta.pl
  Kategoria – Oferta wypoczynkowa turystyki wiejskiej:
  1. miejsce – Lawendowa Osada i Zagroda Edukacyjna Lawendowej Osady – www.lawendowaosada.pl
  2. miejsce – Sielsko i anielsko w Górach Świętokrzyskich, Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich – www.osadasredniowieczna.eu
  3. miejsce – Zagroda Młynarska w Uniejowie – www.termyuniejow.pl
  Kategoria – Oferta szlaków kulinarnych na terenach wiejskich:
  1. miejsce – szlak kulinarny „Świętokrzyska Kuźnia Smaków” – www.swietokrzyskakuzniasmakow.pl
  2. miejsce – szlak kulinarny „Podkarpackie Smaki” – www.podkarpackiesmaki.pl
  3. miejsce – szlak kulinarny „Kaliskie Smaki” – www.facebook.com/kaliskiesmaki
  Na realizację konkursu i kampanii „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” POT przeznaczy w 2019 r. blisko 600 tysięcy złotych. Są to środki unijne uzyskane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i działającej w jego ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Główne cele tego programu, koordynowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, to poprawa konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i działania w dziedzinie klimatu oraz zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich.
  Operacja pn. „Identyfikacja, upowszechnianie i promocja dobrych praktyk w turystyce na obszarach wiejskich - kontynuacja” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. KSOW jako instytucja wspierająca rozwój obszarów wiejskich organizuje nabór podmiotów zainteresowanych współpracą w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. W ten sposób możesz zaprezentować swoją działalność potencjalnym partnerom. Sprawdź, jak łatwo to zrobić, korzystając ze strony KSOW.
  Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) wspiera również projekty związane z tworzeniem oferty turystycznej na wsi. Zobacz, jak możesz skorzystać z PROW.

Galeria