Menu główne
Aktualności RSS

Aktualności

 • „Sukcesy Kolędników znad Uszwicy”

  Wednesday, 15 January 2020r. Kultura

  Zimowy sezon „Kolędnicy znad Uszwicy” rozpoczęli już we wrześniu 2019 roku przygotowaniami do przedstawienia dyplomowego absolwentki studium folklorystycznego, którego częścią miał być tradycyjny obrzęd z turoniem.

  Dnia 24 października odbył się egzamin  w siedzibie fundacji Pro Memoria przy obecności tylko  komisji egzaminacyjnej, dlatego postanowiliśmy zaraz po świętach jeszcze raz zaprezentować cały program na Spotkaniu z kolędą.
  W niedzielne popołudnie sala Domu Strażaka w Uszwi wypełniła się po brzegi. Pan Sołtys Stanisław Cebula i Monika Zych prowadzący całą uroczystość przywitali wszystkich zebranych.  Na początku wystąpiły dzieci uczące się gry na instrumentach pod kierunkiem pana Jakuba Toty wykonując wiązankę najpiękniejszych kolęd.

  Następnie zaprezentowali się Kolędnicy juniorzy w obrzędzie Herody, jak zwykle bardzo ciepło przyjęci przez publiczność.
  Finał wieczoru to przedstawienie dyplomowe pt. „ Jak to do ciotki Zośki w świętego Szczepana po kolędzie przyszli.” W całym przeedsięwzięciu wzięło udział wiele osób: panie i panowie z zespołu Uszwianie wcielające się w role gospodyni, gospodarza i sąsiadów, tancerze z różnych zespołów regionalnych, którzy zaprezentowali kilka tańców regionalnych i sami Kolędnicy znad Uszwicy. Na koniec przyszedł czas na wspólne kolędowanie. Zgromadzeni widzowie bardzo żywo reagowali na to, co działo się na scenie i nagrodzili wszystkich występujących gromkimi brawami.
  W ubiegłą sobotę i niedzielę odbył się 38 Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych „O Lipnicka Gwiazdę”, na którym zaprezentowały się obydwie uszewskie grupy. W sobotę kolędnicy juniorzy w kategorii dziecięcej zajęli II miejsce, zaś w niedzielę dorosła grupa „Kolednicy znad Uszwicy” zachwyciła nie tylko publiczność, ale także jury, które oceniło najwyżej występ uszewskiej grupy.
   Z turoniem i gwiazdą przyznając grand prix w konkursie i wręczając statuetkę Lipnickiej Gwiazdy.

  Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się przygotowanie przedstawień, strojów i rekwizytów, wszystkim, którzy wspierali nas dobrym słowem i wszelką pomocą, a najbardziej kochanym aktorom, młodym i starszym za zaangażowanie i znakomita grę.

  Lucyna Wnęk

Galeria