Menu główne
Aktualności RSS

Aktualności

 • Jubileuszowa „Noc Świętojańska” Vesny

  Tuesday, 7 November 2017r. Kultura

  24 czerwca br. Stowarzyszenie Regiony Nowych Szans "Vesna" było organizatorem 5. jubileuszowej edycji „Nocy Świętojańskiej”, która odbyła się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej na „Wąsówce” z konkursem na najpiękniejszy wianek świętojański.

  Na tą uroczystość i wspólne świętowanie przybyli członkowie stowarzyszenia oraz jej sympatycy, w tym przedstawiciele organizacji pozarządowych z Gminy Gnojnik. W programie nocy nie zabrakło prezentacji 5-lecia działalności Vesny w postaci wystawy zdjęć-kolaży z dotychczasowych wędrówek, jak i zrealizowanych projektów edukacyjnych.

  „Noc Świętojańska” to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca, obchodzone w najkrótszą noc w roku, nie zbrakło więc palenia sobótek. Zgodnie z tradycją obrzędy tej wyjątkowej nocy miały duże znaczenie dla dziewcząt, które starały się zdobyć czyjeś serce i zapewnić sobie małżeńskie szczęście puszczając w nurt rzeki wianki z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął, dziewczyna wyjdzie za mąż, ale nieprędko. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu, oznaczało to, że prawdopodobnie zostanie ona starą panną. Wianki świętojańskie były zgodnie ze starodawnym zwyczajem wyplecione z ziół, które tej nocy nabierają magicznych właściwości. Zioła te mają odstraszać złe moce i uroki, zapewniając zdrowie i dobre zamążpójście. Oprócz ziół nie zabrakło kwiatów polnych takich jak maki, chabry czy rumianek.

  Wianki wykonane na konkurs zostały zaprezentowane podczas tańców, a autorzy najpiękniejszych otrzymali nagrody ufundowane przez Gminę Gnojnik. Pierwsze miejsce zajął wianek wykonany przez Krystynę Kipiela z Łowczówka, drugie miejsce przypadło Agnieszce Sechci z Biadolin Szlacheckich, a trzecie miejsce Helenie Pytel z Jadownik. Wśród wyróżnionych były wianki pań: Małgorzaty Kozdrój, Krystyny Malagi, Basi Białka z Gnojnika oraz Barbary Kuś-Brożyna z Brzeska. Przyznana została także nagroda publiczności, którą otrzymała Basia Białka. Wszyscy, którzy przygotowali wianki na konkurs otrzymali od prezes Stowarzyszenia Vesna Bożeny Malagi-Wrony pamiątkowe dyplomy za udział i nagrody. Wszystkie panie uczestniczące w obrzędzie „Nocy Świętojańskiej” otrzymały małopolskie korale ufundowane przez Małopolską Organizację Turystyczną.

  Na jubileusz Vesny właściciele Kawiarni – Cukierni „Poezja” z Gnojnika przygotowali specjalny tort ze słodką grafiką gór, prawdziwą poezję smaku dla wszystkich przybyłych gości. Warto dodać, że rodzina Antczaków również należy do grona wędrowców Vesny. Nie zabrakło wspólnego grillowania, biesiady i tańców przy dźwiękach muzyki zespołu „Power Band” z Gosprzydowej.

  Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomoc w organizacji uroczystości. „Noc Świętojańska” zorganizowana została w ramach projektu „Na szlaku kultury ludowej”, który był współfinansowany ze środków Gminy Gnojnik. Dziękujemy.

  Małgorzata Krzeczek
  Stowarzyszenie Regiony Nowych Szans „Vesna”

  * Zdjęcia - Stow. Vesna

Galeria