Menu główne
Aktualności RSS

Aktualności

 • Przypominamy o zakazie palenia mułem i flotem!

  Monday, 22 January 2018r. Inne

  Od 1 lipca 2017 r. na terenie całego Woj. Małopolskiego obowiązuje zakaz palenia mułem i flotem - to drobny pył węglowy o ziarnach do 3mm, zawierający duże ilości wilgoci, popiołu i innych zanieczyszczeń decydujących o dużej emisji przy jego spalaniu.

  Składy opału wciąż sprzedają muły floty oraz drobny miał. Jednak niezależnie od tego, kiedy kupiło się ten rodzaj paliw,a od 1 lipca ubiegłego roku jego spalanie jest karalne!
  Uchwała „antysmogowa”:

  1. zakaz stosowania mułów i flotów węglowych -  zakaz spalania drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%. Drewno przed spaleniem powinno być sezonowane – jego suszenie powinno trwać co najmniej dwa sezony. Suche drewno jest bardziej kaloryczne i emituje mniej zanieczyszczeń od drzewa surowego.

  2. eksploatacja nowego kotła na węgiel lub drewno lub kominka na drewno o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu. Osoby, które budują nowy dom, przeprowadzają remont z wymianą kotła lub kominka albo wymieniają kocioł lub kominek na nowy, będą zobowiązane zainstalować nowoczesne urządzenie spełniające wymagania ekoprojektu.

  3. kotły na węgiel lub drewno nie spełniające żadnych norm emisyjnych będą musiały być wymienione do końca 2022 roku. Natomiast kotły klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012 będzie można eksploatować do końca 2026 roku. Kotły klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012, które są już eksploatowane będą mogły być użytkowane do końca swojej żywotności.

  4. od 2023 roku dopuszczone będzie używanie tylko kominków spełniających wymagania ekoprojektu lub kominków, których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80%. Dane dotyczące sprawności cieplnej powinna zawierać dokumentacja techniczna lub instrukcja kominka. Kominki nie spełniające powyższych wymagań (ekoprojekt lub sprawność cieplna - co najmniej 80%) od 2023 roku będą musiały zostać wyposażone w urządzenie redukujące emisję pyłu do poziomu zgodnego z wymaganiami ekoprojektu.

   

   

  Zdjęcie pochodzi z zasobów witryny: www.superstacja.tv.

Galeria