Menu główne
Aktualności RSS

Aktualności

 • Apel o niedokarmianie dzikich zwierząt!

  Saturday, 3 August 2019r. Informacje

  Wójt Gminy Gnojnik apeluje do mieszkańców o niedokarmianie dzikiej zwierzyny (zwłaszcza dzików) odpadami powstającymi w gospodarstwach domowych tj. resztkami żywności.

  Działania takie  są niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa oraz powodują szkodę zarówno dla mieszkańców jak i samych zwierząt.

  W celu skutecznemu przeciwdziałaniu epidemii ASF, wzmocnienia naturalnego mechanizmu samoregulacji populacji, zmniejszenia szkód w rolnictwie w skutek przyzwyczajania się zwierząt do wysokokalorycznego pokarmu uprasza się o niedokarmianie zwierząt oraz utrzymanie czystości i porządku na swoich nieruchomościach.

  Dokarmianie dzikich zwierząt  w sąsiedztwie gospodarstw ludzkich jest szkodą nie tylko dla ludzi ale przede wszystkim dla zwierząt, których naturalnym miejscem bytowania jest las, zwierzęta przestają odczuwać strach  przed ludźmi. Odruchu tego obecnie nie ma u zwierząt, gdyż ludzie nieświadomie bądź często celowo wyrzucają resztki pokarmu na kompostowniki, obrzeża dróg lub tereny z tyłu domostw w celem udostępnienia pożywienia dla dzików oraz saren. Pokarm ten nie nadaje się dla dzikich zwierząt, gdyż jest wysokobiałkowy oraz wysokoenergetyczny, niejednokrotnie zepsuty a spożywanie tego rodzaju pokarmu przez zwierzęta prowadzić może do problemów trawiennych i w konsekwencji wywołać choroby.
  Ponadto zwierzyna dzika kiedy raz znajdzie w danym miejscu „gotowy” pokarm, będzie wracać w to miejsce w coraz liczniejszych stadach, a tym samym powodować szkody na terenach przydomowych nawet wtedy gdy mieszkańcy przestaną wystawiać czy wyrzucać odpady żywnościowe. Należy pamiętać, że bezpośredni kontakt z dzikimi zwierzętami może być niebezpieczny. Dokarmianie dzikich zwierząt jest zadaniem realizowanym przez koła łowieckie, które utrzymują ,,nęciska” w wydzielonych i ściśle określonych miejscach.
  Często zdarza się, że całe stada zwierząt przechodzą przez drogę, stając się zagrożeniem dla użytkowników ruchu drogowego.
  Z kolei ptaki można dokarmiać tylko podczas bardzo surowej i ostrej zimy. Prawidłową karmą są zboża oraz warzywa – surowe lub gotowane bez soli, drobno pokrojone. Rozdrobniony chleb może być tylko karmą uzupełniającą! Nie wolno dopuścić, by był spleśniały. Rozdrobnienie jest konieczne, ponieważ ptaki nie są w stanie podzielić sobie dużych kawałków.

   

   

  Zdjęcie pochodzi z zasobów witryny www.pixabay.com.

Galeria